مقالات

کمپانی سیسکو

کمپانی سیسکو

شرکت «سیسکو سیستمز» (Cisco Systems) کمپانی آمریکایی تولیدکنندهٔ تجهیزات شبکه (Network) است که مرکز آن در شهر سن خوزه، کالیفرنیا در ناحیه مشهور به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این کمپانی محصولات وابسته به شبکه و ارتباطات را مدل سازی می کند و با سه نام تجاری گوناگون سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می رساند. در ابتدا، سیسکو تنها روترهای چند پروتکل تولید می کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت های عرضه دهنده خدمات شبکه می توان پیدا کرد. دید شرکت این است «تغییر شیوه زندگی، کار، بازی و آموزش».

سیسکو

 شرکت سیسکو

کمپانی سیسکو هم اکنون با 51480 کارمند دارای نتیجه 28٫48 میلیارد دلار در سال 2006 و سود خالص 5٫58 میلیارد دلار می باشد. شعار جاری سیسکو این است:«به شبکه انسان خوش آمدید». کمپانی سیسکو در سال 2003 موفق به بدست آوردن جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط اعضا و جامعه گردید. معاون ارشد کنسرسیوم سیسکو یک ایرانی تبار به نام محسن معظمی است.

تاریخچه کمپانی سیسکو

لیونارد بوساک و سندی لرنر (دارای گواهینامه لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجی که در مبحث کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می کردند، Cisco را در سال 1984 تأسیس کردند. بزاک نرم افزار روترهای چند پروتکل را که وسیله ویلیام یاگر (یک کارمند دیگر که کارش را سال ها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود تکمیل کرد.
با وجود اینکه Cisco نخستین شرکتی نبود که Router(رهیاب) مدل سازی و تولید می کرد، اولین شرکتی بود که یک Router چند پروتکل موفق تولید می کرد که اجازهٔ پیوند بین پروتکل های مختلف شبکه را می دهد. از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، ارزش Routerهای چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگ ترین روترهای Cisco مدل سازی شده اند تا بسته های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند. در 1990، کمپانی به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس نزدک ارائه شد. بزاک و لرنر با 170 میلیون دلار از کمپانی خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند. زمان فوران اینترنت در 1999، Cisco کمپانی Cerent واقع در کالیفرنیا را با ارزش 7 میلیارد دلار خریداری کرد. این کمپانی گرانترین معامله Cisco در آن زمان بود. تنها معامله گرانتر مربوط به ساینتیفیک آتلانتا می باشد.

پل گلدن گیت سانفرانسیسکو

در اواخر مارس 2000، در اوج رشد دات کام، Cisco با قیمت مالی بالغ بر 500 میلیارد دلار ارزشمندترین کمپانی دنیا بود. در سال 2007 نیز با ارزشی بالغ بر 165 میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت ها بود.
با معامله شرکت های دیگر، توسعهٔ داخلی و همکاری با دیگر شرکت ها، Cisco به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه (غیر از Router) راه پیدا کرده است، همانند Ethernet Switching، دسترسی از راه دور، Routerهای شعبه ای، شبکهٔ خودپردازهای بانک ها، امنیت، دیوار آتش، تلفن اینترنتی و غیره. در 2003، Cisco شرکت مطلوب LinkSys تولیدکنندهٔ سخت افزار شبکه کامپیوتر را معامله کرد و آن را در صدر تولیدکننده های قطعات مرتبط به کاربران عادی گذاشت.

ریشه نام سیسکو

نام «سیسکو» مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج، کارمند 34 ساله و مدیر سابق شرکت، موسسان کمپانی زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می کردند تا کمپانی را به ثبت برسانند، با عکس پل گلدن گیت در نور خورشید مواجه می شوند و اسم و سمبل کمپانی را بر این مبنا گزینش می کنند. سمبل کمپانی منعکس کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است، که نشان دهنده پل گلدن گیت است که به روش خاصی مدل سازی شده است. در اکتبر 2006، سیسکو نماد جدید خود را که از نماد پیشیین بی آلایش تر و ساخت یافته تر بود به نمایش گذاشت.
محسن معظمی

معاون ارشد کنسرسیوم سیسکو محسن معظمی

آموزش سیسکو

سیسکو در 150 کشور جهان مرکزهای آموزشی به منظور پرورش افراد برای مدل سازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری تأسیس کرده است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه های مختلف شبکه ارائه می کند؛ که شامل این مدارک می شود

دوره CCIE سیسکو

CCIE – Cico Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی سیسکو)

CCIE بالاترین گواهینامه شبکه بوده که سیسکو ارائه داده است. دریافت این گواهینامه به شما این امکان را می دهد که در حرفه خود ارتقا زیادی پیدا کنید. CCIE در تمام کشورها قابل قبول است و جزء بهترین و معتبرترین گواهینامه ها شبکه است. افراد برای به دست آوردن این مدرک باید حداقل 3 سال سابقه کار کردن با تجهیزات شرکت سیسکو را داشته باشند. طبق آخرین آمار از مجله Forbes و بنیاد بین المللی Global knowledge حدودا 29000 نفر در سراسر جهان این مدرک را از شرکت سیسکو دریافت کرده اند که نشان دهنده اعتبار این مدرک می باشد. شایان ذکر است درآمد متوسط سالیانه این افراد حدودا 120 هزار دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید