مقالات

مودم روتر چیست؟

مودم روتر چیست و انواع آن کدام است؟

مودم روتر دستگاهی است که سیستم شما را به اینترنت متصل می کند. مودم مخفف عبارت Modulator و Demodulator است. در واقع مودم دستگاهی است که درخواست شما را به کامپیوتر و شبکه می فرستد و جواب کاربر را از شبکه به کامپیوتر و به شما می دهد.

مودم دیال آپ (Dial up modem)

قبل از اینکه مودم های جدید یا همان ADSL وارد بازار شوند مردم از کارت های دیال آپ استفاده می کردند. این مودم ها سرعت بسیار کمی داشتند به خاطر همین در حال حاضر اصلا استفاده نمی شوند.

مودم های ADSL که دو نوع هستند و در بازار موجود می باشند.

مودم اترنت (Ethernet)

این مودم ها معمولا دو پورت USB و LAN دارند. البته ممکن است که برخی از این مودم های سیمی پورت USB نداشته باشند و بعضی ها هم ممکن است LAN نداشته باشند.( در مدل های قدیمی به این صورت است، در حال حاضر این مودم ها هر دو پورت را دارند.) از معایب این مودم ها این است که وای فای ندارند و فقط به یک سیستم می توانند سرویس بدهند.

مودم بیسیم (Wireless) یا همان wifi

بهترین مزیت این مودم ها این است که وای فای داند و اینکه می توانید چند سیستم را به یکدیگر وصل کنید. اگر چند سیستم یا گوشی را به این مودم وصل کنید سرعت افت پیدا می کند. این نوع مودم ها تک پورته و چند پورته می باشند و هرچه تعداد پورت ها بیشتر باشد قیمت آن گرانتر می شود.

انواع مودم بیسیم (Wireless)

  • مودم بی سیم سری A و B
  • مودم بی سیم سری G
  • مودم بی سیم سری N

ضعیف ترین سری، سری A و B است. مودم های سری N بالا ترین و جدید ترین و بهترین سری بین مودم های بی سیم می باشند و مودم های سری G هم متوسط هستند.

انواع مارک مودم ADSL

مودم دی لینک (D_Link): این مودم ها، مودم های بسیار خوبی هستند ولی بعضی از مدل هایشان وای فای ندارد مثل u2525. در حال حاضر دی لینک مودم های بسیار خوبه را ساخته است که می توانید از بازار بخرید و استفاده کنید.

مودم تی پی لینک (TP_Link): مودم های تی پی لینک بهترین نوع مودم ها هستند و بیشتر مدل های آن ارزان تر از مودل های دی لینک است.

️مودم سیسکو(CISCO): مودم های سیسکو مودم های گران قیمتی هستند و کاربران حرفه ای از این نوع مودم ها استفاده می کنند ولی بعضی از امکانات سیسکو در ایران قابل استفاده نیست و فقط در شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند.

مودم های Planet و Zyxel نیز مودم های خوبی هستند.

تفاوت بین مودم های چند آنتن و تک آنتن

فرق مودم روترهای چند آنتن با یک آنتن این است که سرعت انتقال دیتا بین آنها فرق می کند. همه ی مودم های سری N دو یا بیشتر از دو آنتن دارند. مودم های چند آنتن برای محیط های بزرگ کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید